top of page
  • Bloger

Dietetyczne fakty i mity – cz. III

Czy to prawda, że niektóre produkty żywnościowe, takie jak np. grapefruit mają ujemne kalorie? – zapytała mnie kilka dni temu jedna z pacjentek. Należy zacząć od stwierdzenia, że coś takiego jak ujemne kalorie nie istnieje, ponieważ nie ma takiego pokarmu, który miałby mniej niż 0 kalorii.Oczywiście są owoce i warzywa, które są tak nisko kaloryczne, że nasz organizm zużywa więcej energii na ich strawienie, przyswojenie i wydalenie, niż pozyskujemy z nich energii. Poza tym warzywa i owoce obfitują w błonnik pokarmowy, który na także niebagatelne znaczenie.

I tu niestety zła wiadomość dla entuzjastów tej metody: przy odżywianiu się takimi produktami pojawia się problem niedoborów i zbyt niskiej kaloryczności takiej diety. Każda dieta, która jest poniżej Podstawowej Przemiany Materii (czyli minimalnej ilości energii, której potrzebujemy w ciągu dnia) jest dietą niedoborową, a więc niezdrową. Nie da się ułożyć z tych produktów diety, która dostarczy nam wszystkie niezbędne składniki odżywcze. I jest to jedna z tych diet, która często kończy się efektem jojo.

A jakie to produkty?

To np.: seler, arbuz, ogórek, rzodkiewka, melon, papryka, czosnek, cytryna, marchew, szparagi.

Najlepszym możliwym rozwiązaniem jest włączenie tych produktów na stałe do naszej diety, a na pewno przyniesie nam to korzyści.

Więc może sałatka?

Z białej rzodkwi z marchewką

Składniki:

½ dużej białej rzodkwi (200g)

1 marchew (100g)

2 łyżki jogurtu naturalnego (50g)

przyprawy (sól, pieprz, gorczyca)

Przygotowanie:

Rzodkiew i marchew trzemy na tarce o dużych oczkach, mieszamy z jogurtem naturalnym i przypraw.

A jeżeli chcecie zdrowo i bez efektu jojo schudnąć, to zapraszam do kontaktu.

Życzę miłego weekendu.

41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comments


bottom of page