top of page
  • Bloger

Olej rzepakowy: Fakty i mity

Przez lata utarło się, że olej rzepakowy jest zły, a najlepsza jest oliwa z oliwek. Czy to prawda? Czy nie jest tak, że cudze chwalicie a swego nie znacie? Oto kilka mitów na temat oleju rzepakowego.


1. Mit - Olej rzepakowy jest niebezpieczny bo zawiera kwas erukowy. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny charakter kwasu erukowego, powodujący stłuszczenie narządów miąższowych i uszkodzenie mięśnia sercowego.

Prawda - Nasiona rzepaku naturalnie zawierają kwas erukowy, jednak odmiany wykorzystywane do produkcji olejów są odmianami niskoerukowymi. Faktem jest, że kiedyś tego kwasu w oleju rzepakowym było bardzo dużo. Dzisiaj do produkcji używa się nasion rzepaku bezerukowego, a w badaniach oceniających zawartość tego kwasu w oleju rzepakowym wykazuje się jego zawartość od 0 do 0,7%.


2. Mit - Olej rzepakowy zawiera niebezpieczne kwasy tłuszczowe.

Prawda - W 90% olej rzepakowy składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. kwasu oleinowego, linolowego, linolenowego. Wszystkie wykazują korzystne właściwości dla zdrowia człowieka. Ponadto olej ten jest bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów omega-3. Z punktu żywieniowego zawiera też idealną proporcję kawasów omega 6 do omega 3 wynoszącą 2:1. To dzięki takiemu składowi kawasy omega 3 korzystnie wpływają na nasz organizm. Regulują gospodarkę lipidami i poziom cholesterolu, obniżają poziom triacylogliceroli we