top of page
  • Bloger

Niskokaloryczne desery

Nie ma potrzeby rezygnowania ze słodkości w czasie odchudzania, czy tak jak teraz, w czasie kwarantanny. Postawmy jednak na fit desery.

Zwykłe desery niekorzystnie wpływają na naszą sylwetkę, dostarczają tylko tzw. pustych kalorii. Desery niskokaloryczne mogą być źródłem radości i wartości odżywczych. Dostarczą nam wielu witamin i minerałów.

Jeśli lubimy słodycze, najczęściej sięgamy po te niezdrowe i wysokokaloryczne, które zaburzają działanie układu pokarmowego, przyczyniają się do powstania cukrzycy typu II, burzą naszą gospodarkę hormonalną i powodują obniżenie naszej odporności. Objadanie takimi słodyczami kończy się nadwagą oraz otyłością.

W słodyczach sklepowych spotkamy dużo tłuszczów nasyconych i kwasów tłuszczowych trans, a sprzyjają one miażdżycy i chorobom serca.

Skoro słodycze są takie niezdrowe, to dlaczego nasz organizm tak często się ich domaga?

Z powodu nieregularnego spożywania pokarmów oraz zaburzeń hormonalnych i enzymatycznych, w naszym organizmie spada poziom cukru. To wtedy mamy największą ochotę na słodkości, bo nauczyliśmy mózg, że węglowodany, a głównie cukier, biorą udział w pobudzaniu go do produkcji serotoniny odpowiadającej za poprawę humoru. Niestety ten stan jest krótkotrwały. Dość szybko znów odczuwamy głód i dzięki temu wpadamy w spiralę niekontrolowanego przybierania na wadze.

Dlatego warto sięgać po desery, ale zdrowe. Najlepiej przygotowywać je samodzielnie w domu z naturalnych składników. Desery bez cukru są możliwe i są w dodatku dobre i słodkie dzięki naturalnej słodyczy produktów, których użyjecie.

Oto kilka przykładów.


Ciasto marchewkowe (wegańskie)

Składniki:

3 duże marchewki starte na średnich oczkach,

1 szklanka orzechów włoskich,

1 szklanka mąki orkiszowej,

2 jajka,

pół szklanki rodzynek,

pół szklanki daktyli,

2 łyżki syropu klonowego lub miodu,

2 łyżki proszku do pieczenia,

3 łyżki masła lub oleju kokosowego,

pół szklanki wiórek kokosowych.

Mieszamy wszystkie składniki, pomijając masło i syrop klonowy (lub ich zamienniki). Rozpuszczamy masło w garnku i dodajemy miód, następnie łączymy wszystkie składniki i dokładnie mieszamy. Całość przekładamy do foremki. Ciasto pieczemy przez około 40 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Ciastka owsiane z bananem i żurawiną

Składniki (na ok. 12 ciasteczek):

1 szklanka płatków owsianych

2 małe banany

1 łyżka miodu

1/3 szklanki suszonej żurawiny

Pokrojone na mniejsze kawałki banany umieszczamy w melakserze razem z miodem i miksujemy (można tę czynność wykonać też widelcem). Dodajemy do płatków owsianych – mieszamy łyżką. Na koniec dorzucamy suszoną żurawinę. Formujemy z masy niewielkie ciasteczka, spłaszczając delikatnie i kładziemy na blaszkę, wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180 stopni przez ok. 20 minut.

Brownie z czerwonej fasoli

Składniki:

2 jajka

1 duża puszka czerwonej fasoli

1,5 łyżki kakao

2 łyżki ksylitolu, miodu lub syropu klonowego

3 łyżki oleju kokosowego

jeden dojrzały banan

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Polewa:

gorzka czekolada min 70%

dwie łyżki kakao

odrobina ksylitolu

¼ szklanki mleka

Fasolę płuczemy dokładnie na sitku i przesypujemy do dużej miski. Dodajemy do niej resztę składników i blendujemy około 5 minut, do uzyskania gładkiej masy. Formę wykładamy papierem do pieczenia. I pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 40-50 minut.

Fit sernik

Składniki na masę:

twaróg półtłusty (250 g)

1 budyń waniliowy (bez cukru)

1 łyżka miodu

2 duże jajka

200 g jogurtu naturalnego 0%

Składniki na spód:

100 g masła orzechowego (min. 90% orzechów)

50 g płatków owsianych

50 g otrębów owsianych

1 łyżka miodu

30 g masła 82%

szczypta cynamonu

Najpierw przygotowujemy spód. Do miski wsypujemy płatki owsiane i otręby, dodajemy masło orzechowe, miód, cynamon i masło. Ugniatamy, aż wszystkie składniki się połączą.

Okrągłą tortownicę wykładamy papierem do pieczenia, a masę spodu rozkładamy równomiernie na dnie. Wstawiamy do lodówki na około godzinę. W czasie, gdy spód tężeje w lodówce, ser twarogowy rozdrabniamy widelcem, aby pozbyć się grudek i mieszamy wszystkie składniki. Gładką masę przelewamy ją do tortownicy. Sernik pieczemy w temperaturze 170 stopni przez 40-50 minut.

47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

bottom of page