Barszcz czerwony to jedno z popularniejszych wigilijnych dań, ale warto jeść tę burczaną zupę nie tylko od święta. Dlaczego? Bo ma wiele składników odżywczych, a także liczne właściwości prozdrowotne.
Barszcz czerwony należy do najbardziej dietetycznych dań na wigilijnym stole. W 200 ml porcji jest tylko 36 kcal. Jest także bardzo zdrowy ze względu na jego główny składnik – buraki.
Buraki zawdzięczają swoją intensywną barwę związkowi o nazwie betaina, który ma bardzo silny potencjał antyoksydacyjny. Pomaga on chronić komórki ciała przed uszkodzeniami w wyniku stresu oksydacyjnego, chroni też przed nowotworami czy demencją . Przetwory z buraka, m.in. barszcz, są skuteczne w leczeniu anemii.
Ponadto buraki są bogatym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego oraz manganu.
Warzywa te zawierają także związki bardzo skuteczne w problemach sercowo-naczyniowych i chorobach układu krążenia. Pomagają obniżać ciśnienie krwi i działają ochronnie na naczynia krwionośne. Badania pokazują, że picie soku z buraka zwiększa dopływ krwi do mózgu i poprawia funkcje poznawcze u osób starszych. Poprawia się także dopływ tlenu wraz z krwią do mięśni, co ma wpływ na zwiększenie się wydolności przy długotrwałych ćwiczeniach fizycznych.
Buraki zawierają kwas alfa-liponowy o działaniu przeciwutleniającym, który może obniżać poziom glukozy we krwi i zwiększać wrażliwość insulinową komórek, a przez to zmniejszać ryzyko cukrzycy i poprawiać stan osób chorujących.
Zakwas buraczany stosowany do tradycyjnego barszczu czerwonego jest świetnym probiotykiem. Dostarcza cennych dla zdrowia bakterii fermentacji mlekowej, dzięki czemu wspiera zdrowie jelit oraz funkcjonowanie układu pokarmowego i poprawia odporność.
Zakwas wpływ także na regulację funkcje wątroby, przewodów żółciowych i woreczka żółciowego, ma dużo błonnika, łagodzi dolegliwości związane z menopauzą.
Ponieważ do Wigilii zostało jeszcze parę dni, warto samemu przygotować zakwas buraczany.
Do tego potrzebna nam letnia, przegotowana woda i buraki ćwikłowe dobrze umyte ze skórką, w proporcji 2:1, czyli np. 2 litry wody i 1 kg buraków, piętka lub skórka z naturalnego żytniego chleba, czosnek, liście laurowe, łyżka soli na każdy litr wody, ziele angielskie.
Zakwas przygotowujemy w dużym słoiku lub w garnku kamionkowym. Pokrojone buraki i przyprawy wkładamy do słoja, zalewamy wodą z solą, przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe zacienione, miejsce.
Zakwas jest gotowy czasami już po 3 dniach, wszystko zależy od temperatury.
Comments