top of page
  • Bloger

Jedzmy barszcz na zdrowie


Barszcz czerwony to jedno z popularniejszych wigilijnych dań, ale warto jeść tę burczaną zupę nie tylko od święta. Dlaczego? Bo ma wiele składników odżywczych, a także liczne właściwości prozdrowotne.


Barszcz czerwony należy do najbardziej dietetycznych dań na wigilijnym stole. W 200 ml porcji jest tylko 36 kcal. Jest także bardzo zdrowy ze względu na jego główny składnik – buraki.


Buraki zawdzięczają swoją intensywną barwę związkowi o nazwie betaina, który ma bardzo silny potencjał antyoksydacyjny. Pomaga on chronić komórki ciała przed uszkodzeniami w wyniku stresu oksydacyjnego, chroni też przed nowotworami czy demencją . Przetwory z buraka, m.in. barszcz, są skuteczne w leczeniu anemii.


Ponadto buraki są bogatym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego oraz manganu.


Warzywa te zawierają także związki bardzo skuteczne w problemach sercowo-naczyniowych i chorobach układu krążenia. Pomagają obniżać ciśnienie krwi i działają ochronnie na naczynia krwionośne. Badania pokazują, że picie soku z buraka zwiększa dopływ krwi do mózgu i poprawia funkcje poznawcze u osób starszych. Poprawia się także dopływ tlenu wraz z krwią do mięśni, co ma wpływ na zwiększenie się wydolności przy długotrwałych ćwiczeniach fizycznych.


Buraki zawierają kwas alfa-liponowy o działaniu przeciwutleniającym, który może obniżać poziom glukozy we krwi i zwiększać wrażliwość insulinową komórek, a przez to zmniejszać ryzyko cukrzycy i poprawiać stan osób chorujących.


Zakwas buraczany stosowany do tradycyjnego barszczu czerwonego jest świetnym probiotykiem. Dostarcza cennych dla zdrowia bakterii fermentacji mlekowej, dzięki czemu wspiera zdrowie jelit oraz funkcjonowanie układu pokarmowego i poprawia odporność.


Zakwas wpływ także na regulację funkcje wątroby, przewodów żółciowych i woreczka żółciowego, ma dużo błonnika, łagodzi dolegliwości związane z menopauzą.

Ponieważ do Wigilii zostało jeszcze parę dni, warto samemu przygotować zakwas buraczany.


Do tego potrzebna nam letnia, przegotowana woda i buraki ćwikłowe dobrze umyte ze skórką, w proporcji 2:1, czyli np. 2 litry wody i 1 kg buraków, piętka lub skórka z naturalnego żytniego chleba, czosnek, liście laurowe, łyżka soli na każdy litr wody, ziele angielskie.Zakwas przygotowujemy w dużym słoiku lub w garnku kamionkowym. Pokrojone buraki i przyprawy wkładamy do słoja, zalewamy wodą z solą, przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe zacienione, miejsce.

Zakwas jest gotowy czasami już po 3 dniach, wszystko zależy od temperatury.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comments


bottom of page