top of page
  • Bloger

Jedzenie z puszki, czy warto po nie sięgać?

Często konserwy uważa się za mniej odżywcze składniki diety, niż te same produkty w wersji świeżej lub mrożonej. Niektóre osoby twierdzą, że puszki zawierają szkodliwe składniki i należy ich unikać, a inni, że konserwy mogą być częścią zdrowej diety.


Proces konserwowania składa się z trzech głównych etapów. Obejmują one przetwarzanie - produkt jest przygotowywany, pakowanie – produkt jest zamykany w puszkach i ogrzewanie - puszki są podgrzewane, aby zabić szkodliwe bakterie i zapobiec psuciu się. Dzięki temu żywność na półkach jest bezpieczna do spożycia przez 1–5 lat lub dłużej. Typowe konserwy obejmują owoce, warzywa, fasolę, ciecierzycę, zupy, mięso, ryby i owoce morza.


Konserwy są często uważane za mniej odżywcze niż świeże lub mrożone produkty, ale badania pokazują, że nie zawsze jest to prawdą. W rzeczywistości konserwowanie zachowuje większość składników odżywczych żywności. Proces nie wpływa na białko, węglowodany i tłuszcz. W produkcie zostaje większość składników mineralnych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zniszczeniu ulegają witaminy rozpuszczalne w wodzie takie jak witamina C i B. Zostają one uszkodzone, a ich zawartość obniżona. Witaminy te są ogólnie wrażliwe na ciepło, więc podlegają takim samym stratom podczas gotowania w domu.


Główną przyczyną, dla której produkty konserwowe są powszechnie uważane za niezdrowe jest przede wszystkim wysoki dodatek soli i lub cukru do produktów. Jednym z przykładów, że jednak produkt konserwowy może być lepszy niż świeży są pomidory. Zawierają one likopen, który uaktywnia się w czasie obróbki w wysokiej temperaturze. Likopen to antyoksydant zwalczający wolne rodniki powstałe w wyniku dużego wysiłku fizycznego, przyczyniające się do powstawania komórek rakowych.

Konserwy to wygodny i praktyczny sposób na dodanie do diety większej ilości składników odżywczych. W wielu częściach świata brakuje bezpiecznej żywności wysokiej jakości, a konserwowanie pomaga zapewnić ludziom dostęp do szerokiej gamy produktów spożywczych przez cały rok. Ponadto, ponieważ konserwy mogą być bezpiecznie przechowywane przez kilka lat, są one niezwykle wygodne. Co więcej, kosztują zwykle mniej niż świeże produkty.


Jednak puszki to nie takie samo dobro. Niestety podczas procesu konserwowania, bardzo często dodaje się sól, cukier i konserwanty do produktu. Niektóre konserwy mogą zawierać bardzo duże ilości soli. Ich nadmiar w diecie, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób, w tym otyłości, chorób serca i cukrzycy typu 2. Podczas produkcji konserw, producenci mogą również dodawać różne inne naturalne lub chemiczne środki konserwujące.


Jeśli chcemy uniknąć soli, wybierzmy opcję „o niskiej zawartości sodu” lub „bez dodatku soli”. Aby uniknąć nadmiaru cukru, wybierzmy owoce konserwowane w wodzie lub soku zamiast syropu. Odsączanie produktów z zalewy i płukanie żywności może również obniżyć zawartość soli i cukru. Niektóre produkty w puszkach w ogóle nie zawierają żadnych dodanych składników, jednak jedynym sposobem na sprawdzenie czy są zdrowe, jest przeczytanie listy składników.


Konserwy mogą być częścią zdrowej diety, ale należy wybrać te odpowiednie. I tak jak każda grupa produktów, powinny być one spożywane z umiarem, dzięki czemu mogą być wtedy częścią zdrowej i zbilansowanej diety.


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comments


bottom of page