top of page
  • Bloger

Dietetyczne fakty i mity - cz. VIII

„Grzyby są ciężkostrawne i nie mają zbyt wielu wartości odżywczych” - słyszeliście pewnie nie raz taką opinię i zastanawiacie się ile w niej prawdy? Sezon grzybowy w pełni, czas więc raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące walorów grzybów.


Dla wszystkich grzybiarzy i smakoszy mam dobrą wiadomość - grzyby są dobrym źródłem cennego białka, witamin i minerałów.

Prawdą jest to, że zawierają dużo wody aż od 70 - 90 %. Ale sucha masa składa się głównie z białek. Najwięcej strawnego białka jest w prawdziwkach i pieczarkach, przy czym w młodych grzybach jest go o wiele więcej niż w starych.


W grzybach występują także węglowodany, tłuszcze 2-10%, w tym wielonienasycone kwasy tłuszczowe obniżające ryzyko powstania miażdżycy, a także wiele witamin, w tym z grupy B, witaminy A i D – szczególnie dużo w pieczarkach oraz małe ilości witaminy C. Mają sporo żelaza, potasu, fosforu, wapnia, sodu, są jednym z najbogatszych źródeł selenu, pełniącego ważną rolę w mechanizmach odpornościowych, oraz miedź, cynk, jod, mangan. Boczniaki zawierają kwas foliowy i beta-glukan, który ma działanie przeciwnowotworowe.

Świeże grzyby są niskokaloryczne, gdyż pieczarki to jedynie 15 kcal na 100 g, rydze 25 kcal, a borowiki to 33 kcal.


Ale czy grzyby są ciężkostrawne?

I tak i nie, to chityna, wielocukier z którego zbudowane są grzyby, wpływa na ich ciężkostrawność. Ponieważ jest ona nie rozpuszczalna przez kwasy żołądkowe, grzyby dość długo zalegają w żołądku. Ale tak naprawdę to sosy, w których podajemy grzyby są ciężkostrawne. Zazwyczaj zawierają one zasmażkę czy śmietanę, a brak w nich ziół ułatwiających trawienie takich jak rozmaryn, tymianek, majeranek, cząber, kminek. Grzybów nie powinno łączyć się z alkoholem, powinny zostać poddane obróbce termicznej, najlepiej gotowaniu przez ok. 30 min. No i oczywiście nie wolno spożywać grzybów na surowo. A jak jeść? Najlepiej ugotować i dodać do kaszy, zupy, jajecznicy. Przykłady? - proszę bardzo:


Kaszotto z grzybami

Składniki:

200 g kaszy jęczmiennej, 250 g grzybów leśnych, 1 l bulionu warzywnego, 150 ml białego wina, 1 cebula, 1 ząbek czosnku, 2 łyżki masła, 1 łyżka masła śmietankowego, 50 g tartego twardego żółtego sera, natka pietruszki, sól, pieprz.

W głębokiej patelni na łyżce masła zeszklić cebulę i czosnek, a następnie dodać kaszę. Wymieszać i wlać wino, gdy wino odparuje wlać szklankę bulionu, wymieszać, gdy kasza wchłonie płyn dolać kolejną porcję bulionu, czynność powtarzać, aż kasza będzie miękka. Na osobnej patelni podsmażyć na maśle pokrojone grzyby ( poza sezonem można używać mrożonych). Gdy kasza będzie już miękka, należy dodać do niej grzyby, podgrzewać jeszcze kilka minut, doprawić do smaku, dodać masło śmietankowe, ser i pietruszkę.

Wątpliwości rozwiane? Ruszajcie więc na grzyby. To rozrywka zdrowa, bo połączona z ruchem na świeżym powietrzu. Spacerujcie więc i jedzcie grzybowe przysmaki.



Miłego dnia!

46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

bottom of page