top of page
  • Bloger

Czekolada na zdrowie

Jest nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Czekolada zawiera ponad 600 substancji, które pozytywnie działają na zdrowie. Chronią przed wieloma chorobami, stymulują układ odpornościowy, poprawiają nastrój, a nawet chronią przed próchnicą.

Czekolada naturalna, gorzka jest bogata w cenne dla zdrowia substancje. Są to m. in. magnez, żelazo, potas, cynk.


Dlaczego warto ją jeść?

Najnowsze badania wskazują, że po wypiciu czekolady słabnie aktywność płytek krwi, wykazują one mniejszą tendencję do zlepiania się, czyli może zapobiegać ona zakrzepom i zmniejszać ryzyko zawału serca. Zawarte w ziarnach kakao polifenole poprawiają pracę układu krążenia. Związki te rozkurczają naczynia krwionośne (co ułatwia przepływ krwi), zapobiegają powstawaniu blokujących naczynia skrzepów. Pod wpływem czekolady o prawie 20 proc. wzrasta poziom przeciwutleniaczy we krwi (to więcej niż daje czerwone wino) - spowalniają one proces starzenia chroniąc organizm przed wolnymi rodnikami uszkadzającymi komórki i sprzyjającymi zapadaniu na choroby serca i nowotwory. Ten efekt obserwowany jest jednak tylko u osób spożywających gorzką czekoladę.


Czekolada ma dużo składników podnoszących poziom serotoniny we krwi - hormonu odpowiedzialnego za dobry nastrój. Dodaje wigoru i poprawia humor. W 100 g gorzkiej czekolady znajduje się aż 300 mg magnezu, który niezwykle korzystnie wpływa na system nerwowy - poprawia sprawność intelektualną, usprawnia przewodnictwo nerwowe. Badania wykazały, że czekolada poprawia nastrój przyszłych matek, a tym samym pozytywnie wpływa na rozwój płodu. Spośród wszystkich słodyczy czekolada jest najmniej niebezpieczna dla zębów. Z ostatnich doniesień wynika, że zawiera substancje zapobiegające próchnicy.


Zła wiadomość jest taka, że nie wszyscy jednak mogą ją jeść lub pić bezkarnie. Czekolada może wywoływać migrenę i pogarszać samopoczucie kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Osoby o wrażliwym przewodzie pokarmowym także powinny uważnie obserwować swoje reakcje po zjedzeniu czekolady. Może m.in. wywoływać zgagę, zaostrzać objawy refluksu żołądkowo - przełykowego i zespołu jelita drażliwego. Należy również pamiętać, że sprzyja zaparciom, więc osoby prowadzące mało aktywny tryb życia, powinny z niej zrezygnować. Czekoladę powinny też wykreślić ze swego menu osoby cierpiące na choroby nerek i pęcherza moczowego. Zawiera ona bowiem sole kwasu szczawiowego, które mogą odkładać się w organizmie w postaci kamieni nerkowych i moczowych. Może także powodować alergie. Ale największą wadą czekolady jest jej kaloryczność - tabliczka ma wartość energetyczną ok. 500 kcal, czyli taką jak solidny posiłek.Czekolada może uzależniać

Ostatnio badania dowiodły, że w ziarnie kakaowym występują substancje przypominające związki chemiczne obecne w liściach marihuany. Są to tzw. alkaloidy oddziałujące na komórki nerwowe. Na uzależnienie wpływa także aromat ziaren kakaowca i niezwykły smak czekolady.

Z uwagi na jej właściwości na pewno warto sięgać po czekoladę, oczywiście gorzką i w ograniczonej ilości. 2 kostki dziennie to wystarczająca dawka, która będzie miała pozytywne działanie terapeutyczne, nie tylko zdrowotne ale i psychologiczne.

Więc smacznego i na zdrowie.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comentários


bottom of page