top of page
  • Bloger

Czarnuszka – superfoods

Chcecie, by trwający weekend przebiegał pod znakiem zdrowej kuchni? Poznajcie więc czarnuszkę, roślinę zaliczaną do tzw. superfoods, która może od dziś właśnie zagościć na Waszych stołach. Dlaczego warto ją poznać? Już wyjaśniam:

Czarnuszka siewna zaliczana jest do superfoods z powodu właściwości jakie zawarte są w jej nasionach. Przede wszystkim wspiera system immunologiczny człowieka. W tych ziarenkach znajduje się wiele niezwykle silnych właściwości antyzapalnych, antynowotworowych, antyoksydacyjnych i jednocześnie ochronnych, jak różnorodne kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i fitosterole, cenne flawonoidy i równie cenne saponiny, białko, węglowodany, alkaloidy, czy też witaminy A, E, F, B1, B3, B6, biotyna, związki mineralne, m.in. cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód i potas.


Czarnuszka ma ogromne zastosowanie na rynku, produkuje się z niej olej i mąkę, zaś ziarna stanowią dodatek do wielu produktów spożywczych. Zaleca się picie herbat ziołowych z zawartością czarnuszki. Czarnuszka ma zastosowanie profilaktyczne, ale także można ją wykorzystać do leczenia w wielu schorzeniach. Ma działanie przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe, przeciwwrzodowe, przeciwutleniające oraz ochronne na miąższ wątroby i nerek. Chroni przed promieniowaniem, działa przeciwbólowo i rozkurczowo, ma pozytywne działanie na układ sercowo-naczyniowy i moczowy, reguluje ciśnienie i wyrównuje poziom cholesterolu. Jest zalecana także osobom z problemami hormonalnymi, w tym z problemami z hormonem tarczycy.

A jak spożywać czarnuszkę? Można całe nasiona, można ją zmielić i używać jak pieprzu. Można także pić napar ze zmielonej czarnuszki lub wymieszać z miodem i zrobić miodowy antybiotyk.


Ja proponuję, by w ten weekend upiec bułeczki. I już podaję przepis:

Bułeczki z ciecierzycy z czarnuszką (10 szt.)

2 puszki ciecierzycy lub 250 g suchej namoczyć i ugotować

1/2 łyżeczki soli

1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

1/2 szklanki mąki owsianej, ja zmieliłem płatki owsiane

1 jajko

100 ml wody

2 łyżki mąki pszennej

2 łyżki pestek dyni

1 łyżka ziół prowansalskich

1 łyżeczka nasion czarnuszki

4 łyżki oleju rzepakowego

sezam do posypania



Odsącz ciecierzycę lub ugotuj i odsącz, a następnie zmiksuj ją w blenderze na gładką masę z olejem i wodą. Do masy wsyp mąki, proszek do pieczenia, dodaj jajko i wszystko wymieszaj. Dosyp pestki dyni, czarnuszkę, sól i ponownie wymieszaj. Formy na muffinki wysmaruj olejem, ułóż w nich równe porcje ciasta, posyp wybranymi nasionami i piecz w temp. 180 °C ok. 35 minut.


Spróbujecie?

Miłego weekendu!

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

bottom of page