top of page
  • Bloger

Co jeść w czasie infekcji wirusowej?

Nawet tym, którzy dbają na co dzień o swoje zdrowie zdarza się zarazić wirusem grypy, grypopodobnym, czy po prostu przeziębić. Rozłożeni męczącymi dolegliwościami często zadajemy sobie pytanie: Co jeść, by szybciej odzyskać zdrowie i siły?


Już odpowiadam: Na przeziębienie i grypę potrzebna nam dieta w naturalny sposób wzmacniająca odporność. Walka z chorobą jest bardzo wyczerpująca dla organizmu, dlatego powinniśmy go mocno wspierać. Pomimo naszej niechęci do jedzenia podczas choroby, powinniśmy dostarczać do organizmu regularne posiłki nie tylko o wysokiej jakości odżywczej, ale też lekkostrawne. Tak aby nie obciążać dodatkowo naszego organizmu. Co więc jeść?


W każdym posiłku powinny znaleźć się owoce i warzywa w łatwo przyswajalnej formie, czyli ugotowane. Wybierajmy owoce bogate w witaminę C, takie jak dzika róża, aronia, porzeczka, czarny bez. Koniecznie włączmy do diety natkę pietruszki oraz surową paprykę.


Dostarczajmy lekkostrawne pełnowartościowe białko z ryb, drobiu, nabiału bez cukru i jaj. W naszej diecie mogą się też znaleźć odpowiednio dobrane strączki.

Bardzo ważne są kwasy tłuszczowe omega-3, które mają działanie przeciwzapalne. Ich źródłem mogą być tłuste ryby, orzechy włoskie, olej lniany.

Węglowodany dostarczajmy w formie lekko strawnej. Lepiej zastąpić grube kasze i ciemne pieczywo ryżem, kaszą manną, białym pieczywem.


Potrzebna nam będzie też woda, a właściwie dużo wody. W trakcie choroby, a zwłaszcza podczas gorączki, tracimy jej więcej niż zwykle, dlatego musimy pamiętać o ciągłym nawodnieniu i uzupełnianiu wody w naszym organizmie.

Unikajmy ostrych przypraw, zrezygnujmy z kawy i czarnej herbaty - te produkty nam nie pomogą w trakcie choroby. Zdecydowanie lepsze będą napary ziołowe, które wspomogą proces leczenia, np. lipa, rumianek. Włączmy do naszej diety miód, czosnek, cebulę, imbir, bo mają działanie antybakteryjne, odkażające, łagodzące, przeciwzapalne i rozgrzewające.


A jeżeli zażywamy antybiotyki, to pamiętamy o florze jelitowej włączając do diety kefir, jogurt naturalny, które zawierają bakterie fermentacji mlekowej mające dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Tym, którzy walczą właśnie z wirusami, życzę dużo zdrowia i polecam przepis na rozgrzewająco – wzmacniający koktajl z czarnego bzu.


Składniki: – 1 pomarańcza, – niewielkie jabłko ze skórką, – 2 cm świeżego imbiru, – 50 ml soku z czarnego bzu.


Imbir obieramy ze skórki i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Jabłko i obraną pomarańczę pozbawiamy pestek i dzielimy na mniejsze kawałki. Dodajemy sok z czarnego bzu i imbir. Dokładnie miksujemy.

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

bottom of page