top of page
  • Bloger

Co jeść w czasie infekcji wirusowej?

Nawet tym, którzy dbają na co dzień o swoje zdrowie zdarza się zarazić wirusem grypy, grypopodobnym, czy po prostu przeziębić. Rozłożeni męczącymi dolegliwościami często zadajemy sobie pytanie: Co jeść, by szybciej odzyskać zdrowie i siły?


Już odpowiadam: Na przeziębienie i grypę potrzebna nam dieta w naturalny sposób wzmacniająca odporność. Walka z chorobą jest bardzo wyczerpująca dla organizmu, dlatego powinniśmy go mocno wspierać. Pomimo naszej niechęci do jedzenia podczas choroby, powinniśmy dostarczać do organizmu regularne posiłki nie tylko o wysokiej jakości odżywczej, ale też lekkostrawne. Tak aby nie obciążać dodatkowo naszego organizmu. Co więc jeść?


W każdym posiłku powinny znaleźć się owoce i warzywa w łatwo przyswajalnej formie, czyli ugotowane. Wybierajmy owoce bogate w witaminę C, takie jak dzika róża, aronia, porzeczka, czarny bez. Koniecznie włączmy do diety natkę pietruszki oraz surową paprykę.


Dostarczajmy lekkostrawne pełnowartościowe białko z ryb, drobiu, nabiału bez cukru i jaj. W naszej diecie mogą się też znaleźć odpowiednio dobrane strączki.