top of page
  • Bloger

Śniadanie w czasach kwarantanny

Ostatnie dni to czas mniejszej aktywności wszystkich, którzy poważnie traktują zakaz wychodzenia z domu bez konkretnej potrzeby. Podczas gdy zdecydowanie mniej się ruszamy, nasz organizm nie potrzebuje tylu kalorii co wcześniej. Co więc jeść? Zacznijmy od zdrowego śniadania.



Mogą to być płatki lub otręby owsiane. Są one źródłem naturalnego błonnika pokarmowego, który sprawia że czujemy się pełni i najedzeni przez dłuższy czas, więc nie będziemy podjadać. Błonnik jest źródłem beta glukanów, a one przyczyniają się do aktywacji komórek naszego układu immunologicznego, a to przekłada się na wzrost odporności naszego organizmu.


Owsiankę możemy przygotować na ciepło rano po obudzeniu lub na zimno poprzedniego dnia wieczorem. Wystarczy wieczorem do płatków dodać mleko, jogurt lub wodę i wstawić na noc do lodówki. Rano dodajmy tylko świeży owoc i trochę orzechów. Po wymieszaniu lub zmiksowaniu śniadanie mamy gotowe.


Jeśli nie lubicie owsianki, może to być twarożek z rzodkiewką, ogórkiem, szczypiorkiem i odrobiną jogurtu naturalnego, placuszki twarogowe, kanapki z pieczonym lub gotowanym indykiem i warzywami czy np. ciecierzyca z pomidorami i chudą wędliną.


Polecam też jajka na wszelkie sposoby, albo tosty z masłem orzechowym. Okazuje się, że tak samo dobrze sycą jak śniadanie wysokobiałkowe. Należy jednak pamiętać, że dwie łyżki masła orzechowego to około 190 kcal, więc nie przesadzajmy z tym smakołykiem. I pamiętajcie: Masło orzechowe to nie to samo co krem orzechowy lub czekoladowy !


Zawsze także wybieramy produkty o jak najkrótszym składzie. Najlepsze jest masło, które składa się w 100% z orzechów.


Jak widzicie możliwości jest wiele, a poniżej przepisy na light śniadanie znalezione w sieci. Smacznego.


Kanapka z twarożkiem

- 2 kromki pieczywa pełnoziarnistego,

- 3 łyżki chudego twarogu,

- 1 płat łososia wędzonego, lub 2 plasterki chudej wędliny (np. polędwicy z kurczaka),

- 1-2 łyżki chudego mleka,

- szczypiorek,

- 2 listki sałaty lodowej,

- pieprz, sól do smaku.

Do miseczki przekładamy twaróg, mleko i przyprawy, a następnie wszystko mieszamy ze sobą na gładką pastę. Szczypiorek siekamy i dodajemy do serka. Gdy mamy gotowy twarożek, smarujemy nim nasze kromki. A potem układamy sałatę, wędlinę lub łososia, a na koniec kanapki posypujemy resztką szczypiorku.


Komosanka z wiśniami i orzechami

250 ml (1 szklanka) mleka krowiego 2%,

60 g (4 łyżki) komosy ryżowej (quinoa),

70 g wydrylowanych wiśni,

15 g orzechów włoskich posiekanych (1 łyżka),

12 g (1 łyżka) suszonej żurawiny,

3 g masła,

wiórki kokosowe.

Komosę ryżową gotujemy na mleku. Po ugotowaniu dodajemy masło, mieszamy z wiśniami, orzechami i żurawiną, posypujemy wiórkami kokosowymi. Można też dodać listki świeżej mięty.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

bottom of page