top of page
  • Bloger

Dietetyczne fakty i mity - cz. VI

Czy picie zielonej herbaty w dużych ilościach może spowodować spadek masy ciała? Tak, pod warunkiem, że pijemy tylko herbatę i niczego więcej nie jemy ani nie pijemy.


Taka utrata wagi jest jednak bardzo niezdrowa i krótkotrwała.

Warto jednak pić zielną herbatę, bo to jeden z tzw. superfoods, czyli żywność zawierająca bogactwo związków biologicznie aktywnych.

Ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe oraz przeciwzapalne. Swoje działanie zawdzięcza zawartym w liściach związkom polifenolowym z grupy flawonoli, flawonoidów, proantocyjanów oraz kwasów fenolowych. Te związki stanowią do 30% suchej masy liści. Zielona herbata ma największą zawartość katechin, substancji pozwalających cieszyć się młodością i dobrym zdrowiem, czyli działającym przeciwstarzeniowo oraz przeciwnowotworowo. Właściwości przeciwnowotworowe katechiny mają w przypadku raka prostaty, piersi, przełyku, trzustki, żołądka oraz okrężnicy. Zielona herbata ma też właściwości przeciwmiażdżycowe i przypadku chorób neurodegeneracyjnych (np. choroba Alzheimera).


No ale co z tym odchudzaniem? To właśnie polifenole i katechiny w połączeniu z kofeiną zawartą w zielonej herbacie wpływają na pobudzenie i zwiększenie termogenezy organizmu. Czyli spalamy więcej kalorii aby produkować ciepło.

Sama herbata nam nie pomoże a nadmiar może nawet zaszkodzić. Pijmy herbatę z przyjemnością jako uzupełnienie codziennej zróżnicowanej diety. Nie zapominajmy o codziennym ruchu, a to na pewno przyczyni się do zmniejszenia wagi i lepszego samopoczucia.


I nie musimy pić tylko herbaty w postaci naparu.

Shake z zieloną herbatą.

- 100 ml zamrożonego jogurtu naturalnego

- 2 łyżki śmietanki 36%

- 100 ml mleka roślinnego lub krowiego

- 1 łyżeczka herbaty zielonej matche

- 1 łyżeczka skórki startej z limonki

Wszystkie składniki blendujemy na gładką masę. Można dodać listki świeżej mięty lub odrobinę nasionek Chia.


Jeżeli potrzebujecie więcej informacji lub chcecie schudnąć zdrowo i naturalnie, bez efektu jojo, to zapraszam do kontaktu.

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comentarios


bottom of page