top of page
  • Bloger

Czy post jest zdrowy?

Zbliża się czas Wielkiego Postu. Czy pościć możemy zawsze i w każdym wieku? Jakie są tego skutki dla naszego organizmu?


Podczas gdy głodzenie się może być niebezpieczne dla zdrowia i życia, to jednak post raz na jakiś czas nie powinien nam zaszkodzić. Warto jednak tu zaznaczyć, że post jest tylko dla osób zdrowych i dorosłych. Pościć nie powinny dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i chore.


Post jest znany od najdawniejszych czasów i już starożytni zauważyli, że ma między innymi działanie oczyszczające. Gdy pościmy nasz organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości energii i zaczyna pobierać ją z rezerw. Większość z nas pomyśli o tkance tłuszczowej, jednak nie wszystkie narządy mogą korzystać z tłuszczu. Mózg potrzebuje do pracy glukozy, choć jest wstanie po jakimś czasie przestawić się na spalanie ciał ketonowych. Glukoza jest magazynowana w naszych mięśniach pod postacią glikogenu. Jest go jednak bardzo mało. Tylko 400-450 gram i już po 16 godzinach organizm zaczyna „spalać” białka z mięśni, aby otrzymać glukozę. Ten proces po trzech dniach zaczyna być groźny dla zdrowia. Dlatego nie należy stosować postu dłużej niż dzień lub dwa. Niekontrolowane głodzenie może mieć fatalne skutki dla organizmu.Jednak krótka głodówka może mieć pozytywne działanie. Badania przeprowadzone na mormonach którzy poszczą całą niedzielę raz w miesiącu, wykazały niższe ryzyko chorób serca.


Z badań wynika, że niedojadane może też zmniejszać poziom cholesterolu i ryzyko zachorowania na Alzheimera.


Niezależnie od rodzaju postu, zawsze należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. I jak zawsze należy włączyć zdrowy rozsądek, a także słuchać swojego organizmu. On nam najlepiej podpowie, czy to co robimy jest dla nas zdrowe.

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comments


bottom of page