top of page
  • Bloger

Zjeść czy nie zjeść pączka, czyli o walce tradycji z rozsądkiem

Za kilka dni Tłusty Czwartek i odwieczne pytanie: Zjeść, czy nie zjeść pączka? Walka rozsądku z tradycją trwa co roku, ale czy takie dylematy są nam potrzebne?


Statystyczny Polak zjada w ten dzień 2-3 pączki. Powstrzymanie się od zjedzenia w tym dniu pączków ma oznaczać pecha. Dlatego warto prześledzić wszystkie „pączkowe” informacje.


Pączki wytwarzane są z białej mąki, czyli wysoko przetworzonych węglowodanów, które mają znikomą wartość odżywczą. Ponadto są smażone w głębokim tłuszczu. Pączki są ciężko strawne i dostarczają nam tylko tzw. pustych kalorii. Jeden pączek o wadze 80 g zawiera 341 kcal, 12,24 g tłuszczu, 51,60 g węglowodanów i 5,76 g białka.


Jednak pączki, jak każde pożywienie, nie powinny nam szkodzić jeżeli sięgamy po nie tylko w Tłusty Czwartek. Pamiętajmy jednak o paru ważnych rzeczach: Wybieramy pączki bez kolorowych posypek. Lepiej wybrać z nadzieniem owocowym, niż z czekoladą lub toffi.


Warto także pamiętać, że tanie pączki z dużych marketów mogą zawierać emulgatory, substancje spulchniające, regulatory kwasowości, substancje smakowo-zapachowe, utwardzane tłuszcze, barwniki i substancje konserwujące. To dzięki tym składnikom pączki nawet po tygodniu mogą wyglądać tak jak tuż po upieczeniu. Dlatego czasami lepiej zapłacić trochę więcej i kupić pączka ze sprawdzonej cukierni.


I pamiętajmy, że jednego pączka, czyli 300 kcal spalamy podczas:

- 12 minut wchodzenia po schodach,

- 30 minut jeżdżenia na łyżwach,

- 50 minut odkurzania,

- 60 minut trzepania dywanu,

- 75 minut szybkiego spaceru,

- 120 minut namiętnego całowania,

- 150 minut rozmawiania przez telefon,

- 180 minut kąpieli,

- 180 minut zmywania,

- 300 minut za kierownicą,

- 600 minut oglądania telewizji bez przekąsek,W Tłusty Czwartek zjedzmy więc pączka lub dwa dla podtrzymania tradycji, a dla stworzenia całkiem nowej, wybierzmy się na spacer.

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page