top of page
  • Bloger

Zespół metaboliczny może dotknąć także dzieci

Dziś postaram się odpowiedzieć na pytanie Pani Julii,

która niedawno usłyszała że jej dwunastoletnie dziecko jest zagrożone zespołem metabolicznym. Czy to możliwe? - pyta mnie Pani Krystyna. - Z tego co wyczytałam taka choroba dotyczy głównie osób dorosłych. Czy nastolatek rzeczywiście może też na nią zachorować?


Wyjaśniam więc: Zespół metaboliczny jest to zespół czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na choroby naczyniowo-sercowe. Rzeczywiście, problem ten do niedawna dotyczył tylko dorosłych. Jednak wciąż rośnie liczba otyłych dzieci, a wraz z tym wykrywa się u nich nadciśnienie tętnicze i zaburzenia tolerancji glukozy. Te objawy wchodzą w skład zespołu metabolicznego. W związku z rosnącą otyłością, wczesne wykrywanie i leczenie zespołu metabolicznego, może w przyszłości skutkować zmniejszeniem ryzyka przedwczesnego rozwoju i wystąpienia zmian miażdżycowych i innych chorób układu naczyniowo-sercowego.


Jego wykrycie u nastolatka to ważna informacja mówiąca, że ogólne zdrowie jest w złej kondycji i trzeba natychmiast podjąć leczenie. Nie tylko po to aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób i powikłań w przyszłości, ale przede wszystkim aby podnieść komfort życia dziecka i polepszyć jego stan zdrowia.

Co więc robić? Na początek wprowadzić leczenie poprzez odpowiednie żywienie. Posiłki muszą być bogate w błonnik, który ogranicza wchłanianie tłuszczów, a także zapobiega występowaniu głodu pomiędzy posiłkami. Błonnik rozpuszczalny odpowiedzialny jest za wiązanie cholesterolu oraz kwasów żółciowych, a dostarczenie odpowiedniej ilości nie jest trudne, wystarczy wprowadzić do diety świeże warzywa i owoce. Również pełnoziarniste makarony czy kasze mają spore ilości błonnika, który pomoże nam także w walce z nadwagą. Podstawowym źródłem energii powinny być produkty zbożowe pełnoziarniste. Są one bardzo ważne ponieważ wpływają na odpowiedni poziom glukozy we krwi. Należy za to ograniczyć tłuszcze nasycone, występujące w tłustych mięsach, smalcu oraz daniach typu fast food. Pamiętać trzeba też o odpowiednich proporcjach kwasów tłuszczowych omega 6 do omega 3. Kwasy tłuszczowe omega 3 są bardzo ważne w profilaktyce nadciśnienia, chorób naczyniowo-sercowych oraz tworzeniu się stanów zapalnych i zakrzepowych. Powinniśmy zadbać o to, żeby przynajmniej dwa razy w tygodniu w jadłospisie pojawiła się tłusta ryba morska. Należy także zwrócić uwagę na to, aby nie powstawały nadwyżki energetyczne, ponieważ przyczyniają się one do powstawania nadwagi.


Zespół metaboliczny to zbiór czynników, który nie jest jedną dokładnie sprecyzowaną chorobą. Statystyki dotyczące tych schorzeń są przerażające, coraz więcej ludzi w wieku powyżej 40 lat umiera na zawał serca lub udar. Zadbajmy więc o swoje pociechy już dziś.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page