top of page
  • Bloger

W czym może pomóc dietetyk


Choć w dobrym tonie jest dziś mieć własnego, zaufanego eksperta i profesjonalistę od spraw odżywiania, to większość osób zawęża to pojęcie tylko do odchudzania. A to błąd! Zakres pomocy jaką można uzyskać u profesjonalnego dietetyka jest dużo większy. Postaram się dziś Państwa o tym przekonać.


Nie każdy ma świadomość tego, jak należy się odżywiać, jak zapewnić naszemu organizmowi właściwe i wydajne funkcjonowanie. Często stosujemy szkodliwe diety, brakuje nam czasu i wiedzy na przygotowanie właściwego jadłospisu, albo, co gorsze, nie przykładamy wagi do tego co mamy na talerzu. Pełnowartościowe posiłki czy zbilansowane menu to wciąż dla wielu osób pojęcia nieznane. Na szczęście coraz więcej osób szuka pomocy i sprawdzonych wiarygodnych informacji. W tym może pomóc dietetyk, który jako specjalista jest przygotowany do edukowania, uświadamiania i przekazywania wiedzy na temat zdrowego odżywiania.


Organizmy ludzkie różnią się od siebie – nie tylko pod względem indywidualnych skłonności i preferencji, ale także chorób i nadwrażliwości na konkretne produkty. To co jednym pomaga, innym może zaszkodzić. Jedzenie jest niezwykle istotne w naszym życiu i choć niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo, to dietetyk z pewnością rozumie powagę tematu, jakim jest odpowiednie żywienie. Dlatego profesjonalny dietetyk może pomóc:


- W chorobach dietozależnych , bo zalecenia żywieniowe w zależności od jednostki chorobowej bardzo się między sobą różnią. Nieprawidłowa dieta może nieść za sobą przykre konsekwencje, a dietoterapia to podstawa wielu chorób. Leczenie i funkcjonowanie w każdej chorobie może poprawić odpowiednia dieta.


- Chorym onkologicznym, jak za pomocą diety mogą zmniejszyć dolegliwości związane z chorobą i jej leczeniem (chemioterapią, radioterapią). Dietetyk pomoże w przygotowaniu do operacji i będzie sprawował pieczę nad pacjentami po zabiegach.


- W profilaktyce i leczeniu, alergii i nietolerancji pokarmowych. Spożycie produktów zawierających uczulające alergeny może mieć katastrofalne skutki.


- W zwiększeniu masy ciała. Osoby z niedowagą są często narażone na niedobory witamin i składników mineralnych. Zbyt niska masa ciała bywa równie groźna jak zbyt wysoka. Taki stan niesie zagrożenie dla zdrowia i życia takich osób.


- Rodzicom, którzy nie bardzo wiedzą, jak karmić swoje dzieci. W okresie najintensywniejszego rozwoju, jakim jest dzieciństwo, ważne jest pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze w stu procentach. Doradzi jakie produkty są dla dziecka potrzebne, podpowie także jak ograniczyć lub wykluczyć z jadłospisu dziecka słodycze i słone przekąski.


- Kobietom w okresie ciąży i laktacji. Potrzeby matki wraz z rozwojem płodu rosną i istotne jest wówczas dostarczenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, tym bardziej że przez jakość naszego pożywienia wpływamy na rozwój i życie naszego dziecka. Aby nie popełnić żadnego błędu, każda przyszła mama powinna udać się do dietetyka, który doradzi, jak pod względem żywieniowym przygotować się do narodzin swojego dziecka.


Ponadto dietetyk może pomóc także w problemach estetycznych, problemach skórnych, przy wypadających włosach, słabych paznokciach, zajadach - to także problemy na które ma wpływ to co jemy, a raczej pewne braki w pożywieniu.Zaplanowanie dopasowanego do naszego organizmu jadłospisu jest trudne, jeśli nie posiadamy profesjonalnej wiedzy na ten temat. Nie bez znaczenia są również cele, które chcemy osiągnąć poprzez ustalenie konkretnego sposobu odżywiania. Dlatego do dietetyka powinien przyjść każdy, choć raz, aby upewnić się czy prawidłowo się odżywia, czy jadłospis który stosuje jest zdrowy i czy dostarczamy wszystkich substancji w naszym pożywieniu, oraz jak możemy uzupełnić brakujące składniki.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comments


bottom of page