top of page
  • Bloger

Tran i jego właściwości


Jesienią często powraca temat, który większości z nas kojarzy się z koszmarem z dzieciństwa. Tran, bo o nim mowa, wydaje się być prostym i dostępnym sposobem na to by nie chorować na typowe o tej porze infekcje, ale też sposobem na poprawienie kondycji mózgu. Pytanie tylko, czy pomoże każdemu i na wszystko?


Używany od lat 60 XX w tran jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A i D. To koncentrat oleju z wątroby dorsza atlantyckiego lub innych ryb z rodziny dorszowatych. I rzeczywiście podawany jest w celu zwiększenia odporności organizmu, wspomaga także pracę mózgu. Swoje właściwości zawdzięcza ogromnym ilościom nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są to między innymi Omega-3, Omega-6, EPA i DHA. Oprócz tego obfituje w witaminy A i D, które potrzebne są szczególnie w okresie wzrostu organizmu, czyli u dzieci i młodzieży.


Tran mogą stosować także osoby, które prowadzą nieregularny tryb życia, palą papierosy, nadużywają alkoholu, żyją w stresie. Jednak jak każdy inny suplement diety zalecany jest każdemu, kto nie ma medycznych przeciwwskazań do jego przyjmowania.Niestety tran może mieć także przeciwwskazania. Z uwagi na to, że witaminy A i D można przedawkować, kobieta w ciąży musi konsultować spożycie tranu z lekarzem. Tranu nie powinno się podawać dzieciom poniżej 4. roku życia. Także osoby cierpiące na kamicę nerkową, hiperkalcemię i sarkoidozę nie mogą przyjmować tranu. Tran wchodzi w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi. Nie powinno się go łączyć z innymi preparatami z witaminą A i D, ponieważ może dojść do przedawkowania. Objawy przedawkowania tranu to brak apetytu, wielomocz, bóle głowy, wzrost masy ciała czy zaburzenia neurologiczne.


Kupując tran, warto patrzeć na zawarte w nim składniki. Ważne też jest, czy pochodzi od ryb dorszowatych, czy nie, ponieważ wszystkie inne – na przykład olej z wątroby rekina czy halibuta – nie są tranem.

Dbając o zdrowie, zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia, zawsze warto przede wszystkim postawić na urozmaiconą i dobrze zbilansowaną dietę. Czyli, po prostu dbajmy aby nasz talerz był kolorowy, bo urozmaicone jedzenie dostarcza większej ilości składników odżywczych.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

コメント


bottom of page