top of page
  • Bloger

Tran i jego właściwości


Jesienią często powraca temat, który większości z nas kojarzy się z koszmarem z dzieciństwa. Tran, bo o nim mowa, wydaje się być prostym i dostępnym sposobem na to by nie chorować na typowe o tej porze infekcje, ale też sposobem na poprawienie kondycji mózgu. Pytanie tylko, czy pomoże każdemu i na wszystko?


Używany od lat 60 XX w tran jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A i D. To koncentrat oleju z wątroby dorsza atlantyckiego lub innych ryb z rodziny dorszowatych. I rzeczywiście podawany jest w celu zwiększenia odporności organizmu, wspomaga także pracę mózgu. Swoje właściwości zawdzięcza ogromnym ilościom nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są to między innymi Omega-3, Omega-6, EPA i DHA. Oprócz tego obfituje w witaminy A i D, które potrzebne są szczególnie w okresie wzrostu organizmu, czyli u dzieci i młodzieży.


Tran mogą stosować także osoby, które prowadzą nieregularny tryb życia, palą papierosy, nadużywają alkoholu, żyją w stresie. Jednak jak każdy inny suplement diety zalecany jest każdemu, kto nie ma medycznych przeciwwskazań do jego przyjmowania.Niestety tran może mieć także przeciwwskazania. Z uwagi na to, że witaminy A i D można przedawkować, kobieta w ciąży musi konsultować spożycie tranu z lekarzem. Tranu nie powinno się podawać dzieciom poniżej 4. roku życia. Także osoby cierpiące na kamicę nerkową, hiperkalcemię i sarkoidozę nie mogą przyjmować tranu. Tran wchodzi w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi. Nie powinno się go łączyć z innymi preparatami z witaminą A i D, ponieważ może dojść do przedawkowania. Objawy przedawkowania tranu to brak apetytu, wielomocz, bóle głowy, wzrost masy ciała czy zaburzenia neurologiczne.


Kupując tran, warto patrzeć na zawarte w nim składniki. Ważne też jest, czy pochodzi od ryb dorszowatych, czy nie, ponieważ wszystkie inne – na przykład olej z wątroby rekina czy halibuta – nie są tranem.

Dbając o zdrowie, zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia, zawsze warto przede wszystkim postawić na urozmaiconą i dobrze zbilansowaną dietę. Czyli, po prostu dbajmy aby nasz talerz był kolorowy, bo urozmaicone jedzenie dostarcza większej ilości składników odżywczych.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page