top of page
  • Bloger

Smalec, czy szykuje się wielki powrót tego tłuszczu?

Smalec stał się ofiarą marketingu wielkich koncernów spożywczych, które w ubiegłym stuleciu zaczęły nam wmawiać, że tłuszcze roślinne są o wiele zdrowsze. Straszono nas wysokim cholesterolem. Dzisiaj naukowcy zwracają honor tradycyjnemu przysmakowi wieprzowemu, a jednocześnie, wraz z rozwojem trendu „slow food”, smalec wraca do łask jako element regionalnych kuchni.


Smalec jest w 100% tłuszczem, co oznacza, że nie zawiera żadnych białek, ani węglowodanów. Dlatego jest kaloryczny, a dla utrzymania szczupłej sylwetki powinien być konsumowany w racjonalnych ilościach.


Na uwagę zasługuje jednak struktura jego kwasów tłuszczowych, odkrycie której przywróciło wieprzowy tłuszcz do łask. Rozpętana przez producentów olejów roślinnych i margaryn kampania przeciw tłuszczom pochodzenia zwierzęcego nie uwzględniła bowiem, że obok kwasów tłuszczowych nasyconych, których w smalcu jest ok. 40%, zawiera on także znaczące ilości zdrowych łańcuchów tłuszczy.


Należą do niech przede wszystkim:

Kwas oleinowy – jednonienasycony kwas tłuszczowy, który redukuje poziom cholesterolu , obniża cieśnienie krwi, zapobiega cukrzycy, wspomaga działanie mózgu i pobudza skórę do regeneracji.


Kwas linolowy – wielonienasycony kwas tłuszczowy biorący udział procesach metabolicznych i łagodzący problemy skórne.Co więcej, obecny w smalcu kwas stearynowy, choć należy do kwasów tłuszczowych nasyconych, wykazuje zdolność do obniżania poziomu złego cholesterolu LDL we krwi.Coraz więcej współczesnych badań odrzuca demonizujące smalec argumenty sprzed kilku dekad. Mimo wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych pochodzenia zwierzęcego nie wydaje się on zwiększać ryzyka chorób serca, a, wręcz przeciwnie, może podwyższać poziom dobrego cholesterolu HDL we krwi, obniżając ryzyko miażdżycy i zawału. Dietetycy wskazują, że w połączeniu z niskowęglowodanową, a przede wszystkim niskocukrową dietą, smalec może być produktem polecanym z punktu widzenia zdrowia układu krążenia.Przyglądając się profilowi tłuszczowemu smalcu, nie sposób nie zauważyć, że ma on korzystniejsze proporcje kwasów tłuszczowych niż masło, a nawet zachwalany olej kokosowy!Wartości odżywcze smalcu w 100 g:

902 kcal