top of page
  • Bloger

Opalajmy się pięknie i zdrowo

Lato już po półmetku, ale temat opalenizny wciąż przewija się w moich rozmowach z Wami. Chcielibyście opalić się pięknie i zdrowo, w czym może pomóc beta - karoten. Można go znaleźć w suplementach diety, ale najlepiej pamiętać o nim w codziennej diecie. Warto o nim pamiętać , bo beta - karoten to nie tylko „przyspieszać opalania”.

Beta - karoten to związek należący do grupy karotenoidów – żółtych, czerwonych i pomarańczowych barwników roślinnych. Jest prowitaminą A, czyli substancją, z której nasz organizm wytwarza bardzo ważną dla zdrowia witaminę A. Spełnia ona ważne funkcje w naszym organizmie, takie jak prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wzmacnia odporność, jest też cenna dla urody: wspomaga leczenie trądziku i opóźnia pojawianie się zmarszczek z uwagi na działanie antyoksydacyjne czyli przeciwstarzeniowe.


A dlaczego opalenizna? Część beta-karotenu jest magazynowana w skórze, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się letnią opalenizną. Dodatkowo zmniejsza on wrażliwość na promieniowanie UV, a tym samym ryzyko słonecznych poparzeń skóry, pełniąc rolę dodatkowego filtra przeciwsłonecznego. Prowitamina A chroni także przed powstawaniem plam i przebarwień skóry, będących często następstwem niefrasobliwego opalania.


Jak pozyskać beta - karoten? Marchewka uważana jest za najlepsze źródło tego składnika. Ale nie tylko, wszystkie rośliny mające żółte, czerwone i pomarańczowe zabarwienie są jego źródłem. Co ważne naturalnego beta - karotenu ni