top of page
  • Bloger

Konserwanty, czyli czego należy unikać cz. II

Dziś, zgodnie z obietnicą, druga część poradnika : Jak czytać etykiety na żywności. Bo jak już pisałem, choć konserwanty są wszechobecne, nie wszystkie muszą nam zaszkodzić.

No to zaczynajmy!E 220 (dwutlenek siarki i siarczany)

Siarczany są substancjami konserwującymi dodawanymi m.in. do wina, suszonych owoców czy bakalii. Nadają produktom intensywny pomarańczowy kolor. Spożywanie dwutlenku siarki w nieznacznych ilościach nie jest szkodliwe, ale jego nadużywanie prowadzi do zaostrzenia objawów astmy. Może wywoływać również silne reakcje uczuleniowe. Najlepiej więc szukajmy niesiarkowych bakalii.

Niektóre dodatki konserwują i poprawiają walory smakowe czy estetyczne i są obojętne dla zdrowia lub wręcz wywierają korzystny wpływ na nasz organizm.


E 101 (ryboflawina)

Witamina B2, nazywana również ryboflawiną, wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i zapobiega rozwojowi stanów zapalnych w organizmie. Jest naturalną substancją, która chroni przed cukrzycą i poprawia kondycję skóry. Występuje m.in. w wątróbce, jajach, serach, fasoli czy dziczyźnie. Dodaje się ją do serów, płatków śniadaniowych czy musztardy. Jest więc tym dodatkiem, który nie tylko konserwuje i poprawiaja walory smakowe czy estetyczne, ale wręcz wywiera korzystny wpływ na nasz organizm.


E 140 (chlorofile i chlorofiliny)

Chlorofil to naturalny zielony barwnik spożywczy pozyskiwany z roślin. Dodaje się go np. do gum do żucia, zup oraz wyrobów cukierniczych. Na skalę przemysłową jest pozyskiwany z pokrzyw, traw i lucerny. Ze względu na całkowicie naturalne pochodzenie jest uznawany za nieszkodliwy.


E 160a (karotenoidy i beta-karoten)

Karotenoidy występują w napojach gazowanych, jogurtach, maśle i margarynie. Substancje mają pomarańczową lub czerwono-pomarańczową barwę. Są nieszkodliwe i wytwarza się je z roślin, dlatego nie określono maksymalnej dziennej dawki spożycia.


E 162 (czerwień buraczana i betanina)

Betaninę dodaje się do lodów, przetworów owocowych, galaretek, zup i kiełbasy. Występuje również w ciastach i innych wyrobach cukierniczych oraz w napojach. Barwnik nie jest szkodliwy, jednak ze względu na zawartość azotanów nie zaleca się podawania go dzieciom.


E 406 (agar)

Agar jest cennym źródłem błonnika i środkiem żelującym i spulchniającym pozyskiwanym z krasnorostów występujących w Japonii. Wykorzystuje się go w produkcji dżemów, galaretek oraz słodyczy, takich jak np. ptasie mleczko. Można również zagęszczać nim sosy i zupy.


W Unii Europejskiej, a zatem i w Polsce dopuszczonych do użycia jest ponad 1500 różnych dodatków. Aby się nie zgubić i wiedzieć które są dobre, a które mogą być szkodliwe warto zainstalować specjalną aplikację na telefon. Odpowiednia aplikacja po zeskanowaniu kodu kreskowego wyświetli nam wszystkie dodatki użyte w danym produkcie i określi ich wpływ na nasz organizm.


Miłych zakupów i spokojnego weekendu!

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

留言


bottom of page