top of page
  • Bloger

Kompot, bez którego nie ma świąt

Kompot z suszu, to coś, czego na świątecznych stołach nie może zabraknąć, bo to dzięki niemu łatwiej będzie nam strawić nie tylko wigilijne potrawy. Najlepiej popijać go przez całe święta, bowiem jego wartości dla zdrowia są nieocenione.


Napój ten jest bardzo prosty. Jego skład bazuje na trzech suszonych owocach. Są to: jabłko, gruszka i śliwka. Często dodawane są do niego też goździki, miód lub imbir.

Ponieważ wielu producentów trzyma suszone owoce w dwutlenku siarki, żeby uniknąć szkodliwych związków chemicznych, dobrze jest przygotować susz samodzielnie.


A co dostaniemy w zamian?

Jedną z najważniejszych cech mieszanki suszonych owoców jest poprawienie i przyspieszenie perystaltyki jelit. Wynika to z obecności dużej ilości kwasów owocowych, ogromnego bogactwa błonnika różnych frakcji. Suszone śliwki mają siedem razy więcej błonnika niż świeże, a suszone jabłka łagodzą podrażnienia żołądka.

Susz to także źródło witamin, wzmacniającej wzrok witaminy A, dobrych dla naszego systemu nerwowego witamin z grupy B, wzmacniającej odporność i leczącej trądzik witaminy C, nazywanej witaminą młodości – witaminy E E oraz witaminy K, która wspomaga proces krzepnięcia i poprawia pracę wątroby. Niestety proces suszenia obniża zawartość niektórych składników odżywczych w owocach.


Kompot z suszu to ogromne bogactwo minerałów w tym potasu, który reguluje pracę serca, odpowiada za procesy myślowe, razem z sodem i chlorem reguluje gospodarkę elektrolitową naszego organizmu. Owoce są także źródłem magnezu wpływającego na układ nerwowy i przemiany zachodzące w komórkach. W suszu znajdziemy także miedź, która reguluje pracę enzymów, czy żelazo podstawowy składnik hemoglobiny.

Kompot z suszu jest wysokokaloryczny, jedna szklanka to aż 200 kcal. Jednak zbawienny wpływ kompotu na nasz organizm równoważy tę wysoką kaloryczność.

Warto także pamiętać o symbolice kompotu. Gruszki mają zapewnić nam pieniądze, jabłka zdrowie, a śliwki długowieczność. Co do pieniędzy nie jestem pewien, ale wpływ na zdrowie i długowieczność kompot z suszu ma z całą pewnością.


Przepis na kompot z suszu znaleziony w sieci:

Ok. 1 kg suszonych jabłek, śliwek i gruszek w równej proporcji,

4 litry wody

Dodatki opcjonalne

4 – 6 łyżek cukru lub miodu, 1 laska cynamonu, kilka goździków, gwiazdka anyżu, sparzona skórka z pomarańczy, świeże jabłko, 2-3 łyżki soku z cytryny.

Przygotowanie.

Susz, (jeśli jest kupowany najpierw go sparzyć i wypłukać),

zalać wodą i moczyć przez około pół godziny. Można dołożyć także cynamon, goździki,

anyż, skórkę z pomarańczy. Całość zagotować na małym ogniu. Można dodać też cukier i gotować przez ok. 10 minut, aż owoce zmiękną. Pod koniec gotowania świeże jabłko pokroić w ósemki i dodać do gotującego się kompotu. Doprawić sokiem z cytryny. Gotowy kompot odstawić do wystygnięcia.Smacznego !

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comments


bottom of page