top of page
  • Bloger

Jedzmy borówki amerykańskie

- Czy to prawa, że borówki amerykańskie są bardzo dobrym lekarstwem dla naszych oczu? - to pytanie, które otrzymałem kilka dni temu. Dlatego dziś będzie o tym smacznym, niebieskim owocu.


Borówka amerykańska nie dość, że smaczna, jest też bardzo zdrowa. W jagodach borówki amerykańskiej znajdziemy tłuszcze, białko, węglowodany, błonnik, cukry, barwniki, witaminy A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9), C, D, E i K oraz minerały - cynk,, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, sód, wapń i żelazo.


Wystarczy szklanka tych owoców, by pokryć 1/3 dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Borówki amerykańskie są napakowane wartościami odżywczymi, ale kalorii w nich niewiele. 100 gram jagód to tylko 57 kcal.


Owoce borówki amerykańskiej cenione są głównie ze względu na zawartość związków antyoksydacyjnych, które dosłownie wymiatają z organizmu wolne rodniki.

Borówka amerykańska jest stosowana także w leczeniu chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Te dwie choroby oczu to jedne z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty wzroku.


W diecie osób, które maja problemy ze wzrokiem, prócz borówki amerykańskiej powinny się znaleźć także warzywa i owoce o intensywnej barwie, bo one stanowią najbogatsze źródło karetoneidów. Będą to między innymi szpinak, jarmuż, liście kapusty, rzepa, kukurydza, zielony groszek, brokuły, sałata rzymska, zielona fasola, papryka, pomidory, pomarańcze, czerwone winogrona, owoce mango i żółtko jaja. Oczywiście wszystkie te warzywa i owoce są doskonałym źródłem witaminy C i bioflawonoidów mających korzystny wpływ na zwalczanie wolnych rodników. Także kwasy omega-3 które są obecne np. w rybach i siemieniu lnianym pozytywnie wpływają na wzrok, ale nie tylko.


A czego warto unikać? Na pewno nie powinniśmy spożywać uwodornionych i częściowo uwodornionych tłuszczów roślinnych, cukru, alkoholu, mięsa smażonego, rafinowanej i przetworzonej żywności, w tym białej mąki. Wszystkie te produkty są źródłami wolnych rodników. Także kofeina może wpływać na zmniejszenie ukrwienia oka.18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comments


bottom of page