top of page
  • Bloger

Jak znaleźć właściwego dietetyka

Jeśli już choć trochę udało mi się Was przekonać, że dietetyk służy nie tylko do odchudzania, dziś postaram się przekonać Was, że wykształcenie osoby, która ma Was prowadzić ścieżką zdrowego odżywiania ma kolosalne znaczenia!


Dlaczego tak ważne jest korzystanie z porad dietetyka, który ukończył studia i ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie?

Oto kilka subiektywnych wskazówek, które powinny Wam ułatwić bezpieczny wybór.


Wykształcenie ma znaczenie. Dietetyka to zbyt złożona i wielopoziomowa dziedzina, aby korzystać z porad osoby bez odpowiedniego wykształcenia. Studia dają podstawową wiedzę o funkcjonowaniu naszego organizmu i o tym jak wpływamy na jego funkcjonowanie naszym stylem odżywiania. Przez cały okres studiów, dietetyk uczy się przedmiotów związanych z żywieniem. Od sposobu przyrządzania posiłków, przez diagnostykę, psychologię, aż po różne diety w zależności od jednostki chorobowej.


Trener to nie dietetyk – warto o tym pamiętać. Ważniejszy od kaloryfera na brzuchu jest nasz stan zdrowia, zdrowe relacje z jedzeniem czy wzmocnienie samooceny. Niestety większość diet od trenerów jest nie tylko mało urozmaicona, ale także mocno niedoborowa, a to może skutkować problemami zdrowotnymi w bliższej lub dalszej przyszłości.


I co ważne, dietetyk musi kochać to co robi. Ciągle się uczyć, doszkalać, rozwijać.

A jak to sprawdzić? Poproś dietetyka o informacje na temat wykształcenia. Porozmawiaj, sprawdź informacje. To osoba której musisz zaufać, w końcu powierzasz mu swoje zdrowie.


A czego możesz oczekiwać od dietetyka?

Dietetyk powinien, przeprowadzić z Tobą dokładny wywiad żywieniowy i zdrowotny przed udzieleniem porady. Musi być empatyczny i wyrozumiały, Poznać Twój stan zdrowia czyli dostosować dietę do Twoich chorób. Edukować Cię i uczyć, co i jak zmienić w Twoim stylu życia, aby być zdrowszym. Umiejętnie Cię motywować i wzmacniać Twoją samodyscyplinę, czyli znać podstawy psychodietetyki. Przy układaniu jadłospisu brać pod uwagę Twoje preferencje żywieniowe, styl życia i oczekiwania – w końcu nikt nie będzie gotował na kilka garnków. Dietetyk ma Ci UŁATWIĆ, a nie utrudnić życie.


Dietetyka to nauka, w której na to samo pytanie może być wiele odpowiedzi. Dlaczego? Każdy z nas jest inny, to co dla jednego będzie lekarstwem dla innego może okazać się trucizną. A w dietetyce dróg do osiągnięcia celu może być wiele różnych. Każdy z nas z powodu różnic może wymagać innej kuracji, pomimo tego że mamy tę samą chorobę. Jednym udaje się wyleczyć za pomocą jakiejś kuracji dietetycznej, innym zaś za pomocą całkiem przeciwstawnej. To dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie diety do konkretnej osoby i choć historie ludzkie są bardzo inspirujące i ciekawe, to jednak to co skutkuje i działa u kogoś, wcale nie musi być dobre dla nas. Jesteśmy różni i nie ma diety takiej samej dla wszystkich. Warto się nad tym zastanowić, zanim skorzysta się po raz kolejny z diety znalezionej w Internecie.
Jak widzicie ułożenie diety to naprawdę skomplikowany proces. A w trosce o własne zdrowie naprawdę warto skorzystać z pomocy specjalisty z odpowiednim wykształceniem.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comments


bottom of page