top of page
  • Bloger

Jak wybrać odpowiedni chleb

Pszenny, żytni czy razowy, na zakwasie czy na drożdżach? Jaki chleb będzie dla nas odpowiedni? Jeśli to pytanie powraca do Was jak bumerang, warto zasięgnąć wiedzy o tym, co trzeba wiedzieć o chlebie.


Istnieją dwie podstawowe metody wypiekania pieczywa: na zakwasie lub z dodatkiem drożdży.


Chleb pieczony na zakwasie, to chleb upieczony z użyciem mieszanki mąki z wodą, która została poddana fermentacji. Wyhodowane w ten sposób kultury bakterii działają podobnie, jak drożdże. Pieczywo na zakwasie jest bardziej zbite i dłużej nadaje się do spożycia. Zazwyczaj przygotowuje się je z mąki żytniej, chociaż można użyć również pszennej.


Pieczywo z dodatkiem drożdży kojarzone jest bardziej z mąką pszenną lub pszenną z dodatkiem mąk pełnoziarnistych. Podczas fermentacji z udziałem drożdży dochodzi do fermentacji alkoholowej, czyli beztlenowego rozkładu cukrów. Pieczywo wypiekane na drożdżach jest znacznie szybsze w produkcji, stąd też jego duża popularność w piekarniach. Drożdże są bogate w witaminy z grupy B, a także składniki mineralne, takie jak fosfor, potas, żelazo czy cynk. Ułatwiają też trawienie skrobi zawartej w mące.


Jakie pieczywo wybrać? Więcej witamin, składników mineralnych i błonnika znajdziemy w pieczywie razowym niż w pieczywie pszennym. To pierwsze jest źródłem witamin z grupy B i witaminy E oraz żelaza, cynku, wapnia, magnezu, fosforu i potasu. To drugie natomiast sprzyja nadwadze oraz upośledza poprawne działanie układu pokarmowego. Im rodzaj mąki jest opatrzony wyższą liczbą, tym więcej ważnych dla funkcjonowania naszego organizmu składników zawiera. Warto także pamiętać, że im bielsze pieczywo, czyli wytworzone z wysoko przetworzonej mąki, samego bielma, tym zawiera więcej dodatków, ulepszaczy, polepszaczy, spulchniaczy. Jest także pozbawione ważnych składników odżywczych jak magnez, wapń, błonnik i białko.


Nie każdy jednak może czerpać z dobroci pełnowartościowego pieczywa. Unikać go powinny osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy, zespół jelita nadwrażliwego czy problemy z wątrobą. Ma to związek z kwasami: mlekowym i octowym, które znajdują się w zaczynie niezbędnym do jego wypieku, a które jednocześnie drażnią śluzówkę przełyku, żołądka i jelita cienkiego. Niemniej jednak, kwas mlekowy ceniony jest za swoje działanie antynowotworowe, dobry wpływ na pracę układu trawiennego, zapobieganie zaparciom i hamowanie rozwoju bakterii chorobotwórczych.


Pieczywo jasne natomiast nie jest wskazane dla osób chorych na celiakię czy nadwrażliwych na gluten. Powinny one raczej wybrać pieczywo kukurydziane, ryżowe, sojowe czy gryczane.

Jeśli już wiemy jakie pieczywo jest dla nas najlepsze, potrzebujemy tylko praktycznej wiedzy, która pozwoli nam odróżnić prawdziwy chleb od tego, co się za niego podaje.


Warto zatem wiedzieć, że:

Nie każde ciemne pieczywo jest pieczywem razowym. Zawsze należy czytać etykiety i zwracać uwagę, czy w jego skład wchodzi karmel lub melasa. Jeśli wchodzi, to już wiemy, że producent liczył na naszą naiwność i niewiedzę. Nie dajmy się nabrać.

Idealnie, jeśli w składzie znajdziemy tylko cztery pozycje: zakwas, mąkę, wodę i sól.

Prawdziwe razowe pieczywo musi odpowiednio dużo ważyć. Jeśli bierzemy chleb do ręki i jest on lekki, to wiadomo że naturalnymi metodami nie powstał. Spulchniacze wykonały swoje zadanie i sztucznie go nadmuchały. Taki nadmuchany chleb może w połowie tylko składać się z mąki, cała reszta to dodatki.

Chleb też nie może się kruszyć i łamać w rękach, a po rozkrojeniu powinien ucieszyć nas kwaśnym zbożowym zapachem. Skórka prawdziwego świeżego chleba nie odchodzi od miąższu.


Jeśli zakupiony przez nas chleb nie pleśnieje i zachowuje swoje właściwości przez tydzień, to znaczy, że dokonaliśmy najlepszego wyboru z możliwych i w przyszłości warto go powtórzyć.Odnalezienie prawdziwego chleba spośród tak wielu dostępnych opcji nie jest rzeczą łatwą. Nie jest również niemożliwe.

Można także samemu upiec chleb na drożdżach lub zakwasie. Wtedy będziemy w 100% pewni jego składu.

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page