top of page
  • Bloger

Herbata, to nie tylko liście zalane wrzątkiem

O tej porze roku częściej po nią sięgamy. Gorąca z ulubionymi dodatkami to nie tylko przysmak Anglików. Wśród naszych rodaków jest wielu smakoszy herbaty, ale czy wszyscy znamy jej walory zdrowotne?


No właśnie: Herbata może mieć wiele zdrowotnych właściwości i będzie przyjemnością dla naszego podniebienia, o ile odpowiednio ją zaparzymy, a wcześniej kupimy odpowiednią herbatę. Od czego zacząć? Oczywiście od zakupu herbaty liściastej. Herbata zachowa swoje właściwości przechowywana w hermetycznym pudełku, w szafce, z dala od światła. Światło, wysoka temperatura i tlen pozbawiają herbatę polifenoli, związków mających działanie prozdrowotne. Herbatę zaparzamy w odpowiednim sitku, gdyż fusy nie powinny pozostawać w kubku dłużej niż to konieczne.


Bardzo ważne jest aby dobrać odpowiednią temperaturę do odpowiedniej herbaty. Związki antynowotworowe występujące w herbacie, uaktywniają się pod wpływem ciepła. Niestety zbyt wysoka temperatura powoduje ich degradację. Ważny jest zarówno czas parzenia i ilość suszu. Na kubek wsypujemy 1 łyżeczkę liści, ale jeżeli parzymy herbatę w dzbanku, to na pierwsze 250 ml dajemy 1 łyżeczkę, a potem po 1 łyżeczce na każde 500 ml.


Jakie mamy rodzaje herbaty?

Herbata czarna zawiera najwięcej teiny. Najlepiej jest zaparzać liściastą i należy to robić dłużej niż 3 minuty. Podczas dłuższego parzenia z herbaty wytrącają się garbniki neutralizujące działanie teiny. Herbata działa pobudzająco i wspomaga wydzielanie się soków trawiennych.


Liście zielonej herbaty poddane zostały procesowi fermentacji. Zawiera dzięki temu ma mniej teiny, a więcej przeciwutleniaczy, które likwidują szkodliwe wodne rodniki. Na ich ilość wpływa czas parzenia herbaty. Zielona herbata wspomaga odchudzanie, usuwa zbędne produkty przemiany materii i przyspiesza metabolizm. Ma właściwości hamujące rozwój bakterii w układzie pokarmowym oraz obniża ciśnienie krwi. Pita codziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera.


Biała herbata to pączki pokryte białym nalotem i otrzymuje się ją z tych samych krzewów co zieloną i czarną. Zawiera niewielką ilość teiny i dużo przeciwutleniaczy. Ma delikatny smak i działanie uspokajające, wpływa na poziom cholesterolu oraz przeciwdziała procesowi starzenia. Chroni przed wirusami.


Czerwona herbata - Rooibos otrzymywana jest z afrykańskich czerwonokrzewów. Zawiera ona bardzo małe ilości teiny i świetnie smakuje. Częste picie czerwonej herbaty m.in. poprawia pamięć, oczyszcza i wzmacnia organizm, daje doskonały wygląd skórze i włosom, chroni przed zmianami nowotworowymi. Najlepiej spożywać ją po posiłku.


Tak jak kawa zawiera kofeinę, tak herbata zawiera teinę, to ten sam związek. Ma ona działanie pobudzające i psychostymulujące. To od sposobu parzenia i rodzaju herbaty zależy jej ilość w napoju. Teina wydziela się jako pierwsza, dopiero po trzech, czterech minutach wydzielają się polifenole zwane taninami. Składniki te neutralizują działanie teiny, a po siedmiu minutach parzenia napar może być całkowicie pozbawiony teiny. Teina pogarsza wchłanianie żelaza w naszym organizmie. Z uwagi na obecność teiny w herbacie dzieci nie powinny jej spożywać. Najlepsze dla nich będą herbatki owocowe i ziołowe np. wspomagające trawienie. Zawsze warto sprawdzić czy herbata jest odpowiednia dla dziecka.


Jak długo parzyć herbatę?

Czarną herbatę zalewamy wrzątkiem, 100 st. C. Jeżeli chcemy się pobudzić zaparzajmy ją przez 3 minuty, a jeżeli

chcemy się relaksować, parzymy przez 5 minut.


Herbatę zieloną zalewamy wodą o temp 75 st. C. Parzymy przez 3 minuty.

Herbatę białą zaparzajmy w temp 80 st. C. Najlepsze stężenie cennych związków osiąga po ok. 5 minutach zaparzania.


Czerwoną herbatę zalewamy wodą o temp. 90 st. C., a zaparzamy przez 5 minut.


Ja osobiście polecam herbatę zieloną z odrobiną cukru i cytryny. Dlaczego? Zielona herbata zawiera EGCG, który jest związkiem o kilkadziesiąt razy silniejszych właściwościach antyutleniających niż witamina E i C. Cytryna i cukier zwiększają o 300% działanie katechin zawartych w zielonej herbacie, które podnoszą odporność organizmu. Można także dodać kawałek imbiru lub pomarańczy. Tak naprawdę to rzecz gustu, a każdy z nas ma inny smak. Tak czy inaczej zachęcam do picia herbaty.

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comments


bottom of page