top of page
  • Bloger

Herbata, to nie tylko liście zalane wrzątkiem

O tej porze roku częściej po nią sięgamy. Gorąca z ulubionymi dodatkami to nie tylko przysmak Anglików. Wśród naszych rodaków jest wielu smakoszy herbaty, ale czy wszyscy znamy jej walory zdrowotne?


No właśnie: Herbata może mieć wiele zdrowotnych właściwości i będzie przyjemnością dla naszego podniebienia, o ile odpowiednio ją zaparzymy, a wcześniej kupimy odpowiednią herbatę. Od czego zacząć? Oczywiście od zakupu herbaty liściastej. Herbata zachowa swoje właściwości przechowywana w hermetycznym pudełku, w szafce, z dala od światła. Światło, wysoka temperatura i tlen pozbawiają herbatę polifenoli, związków mających działanie prozdrowotne. Herbatę zaparzamy w odpowiednim sitku, gdyż fusy nie powinny pozostawać w kubku dłużej niż to konieczne.


Bardzo ważne jest aby dobrać odpowiednią temperaturę do odpowiedniej herbaty. Związki antynowotworowe występujące w herbacie, uaktywniają się pod wpływem ciepła. Niestety zbyt wysoka temperatura powoduje ich degradację. Ważny jest zarówno czas parzenia i ilość suszu. Na kubek wsypujemy 1 łyżeczkę liści, ale jeżeli parzymy herbatę w dzbanku, to na pierwsze 250 ml dajemy 1 łyżeczkę, a potem po 1 łyżeczce na każde 500 ml.