top of page

Dziś dzień przytulania!!! Czy warto się przytulać?

Każdy z nas instynktownie wie, że przytulanie nam służy. Ale dlaczego? Jest ono na pewno bardzo przyjemne, wywołuje w nas bardzo pozytywne emocje i uczucia. Zapewnia nam swego rodzaju poczucie więzi i bezpieczeństwa. Potrzebę przytulania każdy z nas ma od narodzenia. I nie muszą być inni ludzie patrząc na małe dzieci, które przytulają się do różnych przedmiotów.

Tak naprawdę wiele problemów natury psychicznej, dotykających nas w dorosłości, ma swój początek w zaniedbywaniu tych potrzeb w dzieciństwie. I trzeba tu jasno zaznaczyć, że to rodzice są odpowiedzialni za nauczenie dziecka prawidłowego przeżywania emocji, ich wyrażania. Dzięki temu otrzymujemy fundament, na którym będziemy budowali swoje poczucie własnej wartości. Czasami aby odbudować ten fundament zaniedbany przez rodziców, dorosły człowiek potrzebuje pomocy specjalisty. Oczywiście potrzeb mamy o wiele więcej np. potrzebę ważności, akceptacji, zrozumienia czy zauważenia. Jedno jest jednak pewne, zaniedbanie tych potrzeb w dzieciństwie, ma wpływ na całe nasze życie emocjonalne. Warto zapamiętać, że jako dzieci nie mamy możliwości kształtowania swojej sylwetki emocjonalnej, także każdego innego zachowania. Wszystko to podpatrujemy u rodziców i to oni mają obowiązek nas tego nauczyć, abyśmy mogli prawidłowo funkcjonować jako osoby dorosłe.Ale wracając do przytulania i jego pozytywnego wpływu, to jaki konkretnie wpływ wywiera na nas?


Czujemy błogość

Przytulanie uwalnia w naszym organizmie oksytocynę, która jest znana jako hormon dobrego samopoczucia. Zwiększa on ogólne poczucie szczęścia. Dzięki przytulaniu czujemy się otoczeni dobrobytem i szczęściem. Przytulanie może również uwolnić endorfiny, tak jak po wysiłku fizycznym czy jedzeniu czekolady.

Czujemy się sexy

Najbardziej oczywistą korzyścią z przytulania jest to, że zbliżamy się do swojego partnera fizycznie. Przytulanie w związku z tym może nas doprowadzić do seksu. Kiedy się kochamy nasz organizm produkuje dopaminę, hormon seksualności i życiowej witalności. Seks jest zdrowy, bo sprawia że chce nam się żyć.

Przytulanie redukuje stres i ciśnienie krwi

Już nawet 10 sekundowe przytulanie, całowanie, dotykanie, wyzwalając oksytocynę, wywołuje reakcję chemiczną, która pomaga obniżyć ciśnienie krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca i przyczynia się do zmniejszenia stresu i niepokoju. Obniżając poziom stresu wpływamy także na kortyzol. jest to hormon odpowiedzialny za stres. Dokładniej mówiąc dystres (czyli negatywny stres), kiedy np. na eustres (czyli stres pozytywny i skłaniający do działania) wpływa np. adrenalina. Przytulanie w każdym razie wykazuje właściwości redukujące poziom tego hormonu we krwi. Faktem jest, że przytulanie powoduje wydzielanie hormonu oksytocyny, który w pewnych warunkach działa jako pośredni inhibitor („hamulec”) kortyzolu. W każdym razie – do kuracji antystresowej warto dodać przytulanie.

Przytulanie poprawia relacje.

Podczas przytulania wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zaufania i przynależności. Tak naprawdę są to fundamenty wszystkich zdrowych relacji. Badania wykazały, że związki (damsko-męskie, przyjacielskie, rodzicielskie), w których ludzie przytulają się, a czasem nawet wzruszają się, są silniejsze, trwalsze niż te, w których te praktyki są sporadyczne.

Przytulanie sprawia, że czujemy się szczęśliwi.

W momencie przytulania się, wzrasta w naszym organizmie poziom serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Pomaga ona kontrolować poziom dopaminy, która może prowadzić do zachowań agresywnych i gwałtownych.

Przytulanie sprawia, że spada poziom napięcia.

Przytulając partnera, dziecko czy zwierzę, wprowadzamy nasz organizm w stan relaksu. Trzymanie się za ręce, głaskanie, przytulanie, masowanie i serdeczne ściskanie mogą uspokoić nas w chwili stresu.

Przytulanie zwiększa poczucie własnej wartości.

Od chwili urodzenia nasze doznania dotykowe zlokalizowane są w układzie nerwowym. Doświadczanie w dzieciństwie dotyku pełnego miłości, rozwija w nas poczucie własnej wartości, które w życiu dorosłym jest zlokalizowane na poziomie komórkowym. Każdy z nas od czasu do czasu przeżywa okresy kiedy zastanawia się nad sensem swojego życia, lub też nawet się o nie obawia. Niektórych takie myśli wpędzają w silne stany depresyjne. Okazuje się, że nawet zwykły dotyk (obcej osoby) może powodować, że tego typu odczucia zostaną zredukowane. Zresztą zastanówcie się – jeśli ktoś np. poklepie was po plecach przytakując wam, to z pewnością poczujecie się o wiele ważniejsi i docenieni. Dla osób z niskim poczuciem własnej wartości taki gest może nabrać dodatkowego znaczenia.

Przytulanie przywraca równowagę w układzie nerwowym, pomaga komunikować nasze emocje, zwiększa zaangażowanie w relacjach, zwiększa zaufanie i przywiązanie do drugiego człowieka.

Nie ulega wątpliwości, że przytulanie ma ogromny wpływ na całe nasze życie i zdrowie. Od samych narodzin jest to gest, którego potrzebujemy i który wpływa na nas pozytywnie oraz wyzwala w nas dobre uczucia i emocje. A poprzez obniżenie poziomu stresu wpływa na naszą odporność.

Więc przytulajmy się na co dzień, jak najczęściej, a nie tylko w dniu przytulania.
32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comments


bottom of page