top of page
  • Bloger

Dwanaście rozgrzewających przypraw

Tak jak obiecałem, po rozgrzewających potrawach przyszła kolej na przyprawy, które pomogą nam się rozgrzać w jesienne i zimowe chłody. Istnieje kilka aromatycznych przypraw i ziół, które nie tylko wzbogacą smak potraw, ale sprawią, że zrobi nam się ciepło i że krew w żyłach będzie szybciej płynąć.


Anyż – ma działanie nie tylko rozgrzewające, ale także zwalcza niestrawność i łagodzi dolegliwości takie jak kaszel. Jego wyrazisty smak świetnie sprawdza się w daniach z mięs, warzyw, w nalewkach i przetworach owocowych, takich jak dżemy czy kompoty.


Chili - pikantna przyprawa, która zawiera kapsaicynę, działa zbawiennie na układ immunologiczny. Ma właściwości antybakteryjnie, antynowotworowe i przeciwcukrzycowe. Poza tym obniża poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiega występowaniu chorób serca. Oczyszcza drogi oddechowe i rozgrzewa. Pasuje do potraw z fasoli, soczewicy, drobiu, mięs, a także czekolady.


Cynamon - hamuje rozwój bakterii, ma działanie antyseptyczne, czyli odkażające. Napój ze szczyptą cynamonu skutecznie zwalcza np. infekcje gardła. Jest doskona