top of page
  • Bloger

Dbasz o zdrowie? Jedz witaminę D

Dzięki niej nasz układ odpornościowy działa bez zarzutu. Jeśli znajdzie się w naszej diecie, poprawimy kondycję stawów, kości i zębów. O witaminie D można długo opowiadać, ale zamiast czytać długie elaboraty po prostu ją jedzcie. Znajdziecie ja m. in. w tłustych rybach, jajach i tranie i na słońcu. Jeśli słońca będzie mało, trzeba sięgnąć po suplementy diety zawierające witaminę D3.


A teraz kilka faktów:

Witamina D jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach i ma dwie główne formy: D2 (ergokalcyferol) i D3 (cholekalcyferol). Związek ten pełni ważne funkcje w organizmie, takie jak regulacja poziomu wapnia i fosforanów oraz mineralizacja kośćca. Witamina D chroni przed procesami autoimmunologicznymi i zapalnymi. Jest skuteczna w profilaktyce reumatoidalnego zapalenia stawów, zapaleniach jelit i w chorobach tarczycy. Naukowcy udowodnili, że zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na nieżyt górnych dróg oddechowych. Stosuję się ją również w leczeniu łuszczycy i stwardnienia rozsianego.

Coraz częściej badania dowodzą związkom pomiędzy niskim stężeniem witaminy D, a wysokim wskaźnikiem BMI. Przypuszcza się, że otyłość brzuszna wpływa na zatrzymywanie witaminy D, która magazynowana jest w tkance tłuszczowej. Rozrost tkanki tłuszczowej uniemożliwia transport witaminy D do krwioobiegu, co powoduje zmniejszenie jej stężenia w surowicy krwi.


Synteza witaminy D zachodzi w skórze. To tutaj prowitamina pod wpływem promieni UV ulega przekształceniu w prewitaminę D, a ta dopiero przekształca się w witaminę D3. Synteza skórna zaspokaja ponad 80% zapotrzebowania organizmu na witaminę D. Niewielka ilość dostarczana jest z pożywieniem. W naszym klimacie od kwietnia do października, zaleca się spędzanie przynajmniej 15 minut na słońcu każdego dnia. Należy pamiętać, że filtry UV, obniżają syntezę witaminy D o 99,9%. Jeśli więc się nie opalacie lub stosujecie filtry, musicie zadbać o to, by dostarczyć Wit,. D w inny sposób.Według norm, dobowe zapotrzebowanie na witaminę D wynosi 15 mikrogramów na dobę dla dorosłych i dzieci powyżej roku życia. Suplementacja zalecana jest od najmłodszych lat. W miesiącach od września do kwietnia oraz w okresie letnim przy małej ekspozycji na światło słoneczne u dzieci i młodzieży powinno to być 600-1000 IU/dobę, dla dorosłych 800-2000 IU/dobę, w zależności od masy ciała. U osób z otyłością, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych dawka powinna być zwiększona dwukrotnie.

33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comments


bottom of page