top of page
  • Bloger

Białko w naszej diecie


Dziś obiecane niedawno białko. Nie tylko ci, którzy właśnie zaczęli intensywną gimnastykę powinni wiedzieć do czego nasz organizm potrzebuje białka.


Białko jest podstawowym składnikiem budulcowym w naszym organizmie. I nie chodzi tutaj tylko o mięśnie. Poziom białka w naszym organizmie przekłada się bezpośrednio na poziom naszego metabolizmu.


Przemiana białek jest ściśle powiązana z zapotrzebowaniem energetycznym – przy niedostatecznej podaży węglowodanów oraz tłuszczy dochodzi do wykorzystania białek jako alternatywnego źródła energii. Białka budują podstawowe, funkcjonalne struktury każdej komórki ciała człowieka. Tworzą strukturę enzymów, hormonów, przeciwciał, białek strukturalnych (np. kolagenu) i innych biologicznie czynnych związków, tak więc nie są odpowiedzialne tylko za budowę mięśni.


U osób aktywnych fizycznie i sportowców zapotrzebowanie na białko jest znacznie wyższe ze względu na konieczność pokrycia potrzeb związanych z przyrostem beztłuszczowej masy ciała oraz naprawy uszkodzeń mięśni spowodowanych wysiłkiem fizycznym.


Sportowcy, ale nie tylko, powinni skupić się głównie na pełnowartościowych źródłach białka (mięso, ryby, owoce morza, jaja, produkty mleczne). Wbrew obiegowej teorii do bilansu energetycznego należy wliczać wszystkie rodzaje białek, zarówno zwierzęce jak i roślinne.


Porcje białka powinny być zjadane co 3-4 godziny w ciągu dnia, ale jego porcje powinny być spożywane bezpośrednio przed i po treningu.

Osoby aktywne fizycznie mogą pokryć dzienne zapotrzebowanie na białko poprzez jedzenie białkowych pokarmów. Suplementacja jest praktycznym sposobem zapewnienia odpowiedniej jakości i ilości białka, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia kalorii, szczególnie dla sportowców z napiętym harmonogramem treningowym.


W powszechnej opinii istnieje wiele obaw przed dietą wysokobiałkową. Nigdy nie stwierdzono jednak, aby stosowanie diety wysokobiałkowej, nawet długoterminowo, mogło zaszkodzić zdrowym, wytrenowanym osobom. Opublikowane recenzje na ten temat konsekwentnie dowodzą, że zwiększone spożycie białka przez sportowców wyczynowych i osoby aktywne nie powoduje żadnych oznak uszkodzenia wątroby i nerek. WHO wydało raport, w którym również stwierdzono brak zależności pomiędzy dietą wysokobiałkową, a chorobami nerek. Zawsze jednak należy pamiętać, iż takie zalecenia odnoszą się do osób zdrowych.Okazuje się, ze białko to nie tylko składnik do budowy naszych mięśni, ale także bardzo ważny czynnik w naszym organizmie. Jest odpowiedzialne za nasze zdrowie ( przeciwciała, enzymy, hormony ), za nasz wygląd ( kolagen ), za działanie naszych komórek ( mitochondria ), za skurcze mięśni ( aktyna i miozyna, białka miofibrylarne ).

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Terapia wisceralna, starosłowiański masaż brzucha

Terapia wisceralna lub starosłowiański masaż brzucha to masaż w obrębie brzucha, który pozwala uwolnić znajdujące się w jamie brzusznej organy, mięśnie i powięź od napięć. Dzięki temu dolegliwości ból

Comments


bottom of page