top of page
  • Bloger

Białko w naszej diecie


Dziś obiecane niedawno białko. Nie tylko ci, którzy właśnie zaczęli intensywną gimnastykę powinni wiedzieć do czego nasz organizm potrzebuje białka.


Białko jest podstawowym składnikiem budulcowym w naszym organizmie. I nie chodzi tutaj tylko o mięśnie. Poziom białka w naszym organizmie przekłada się bezpośrednio na poziom naszego metabolizmu.


Przemiana białek jest ściśle powiązana z zapotrzebowaniem energetycznym – przy niedostatecznej podaży węglowodanów oraz tłuszczy dochodzi do wykorzystania białek jako alternatywnego źródła energii. Białka budują podstawowe, funkcjonalne struktury każdej komórki ciała człowieka. Tworzą strukturę enzymów, hormonów, przeciwciał, białek strukturalnych (np. kolagenu) i innych biologicznie czynnych związków, tak więc nie są odpowiedzialne tylko za budowę mięśni.


U osób aktywnych fizycznie i sportowców zapotrzebowanie na białko jest znacznie wyższe ze względu na konieczność pokrycia potrzeb związanych z przyrostem beztłuszczowej masy ciała oraz naprawy uszkodzeń mięśni spowodowanych wysiłkiem fizycznym.